Kotły 5 klasy – co powinniśmy o nich wiedzieć i jakie są ich zalety?
Podczas planowania zakupu nowego pieca na opał stały to musimy pamiętać, że aktualnie na rynku dostępne są tylko kotły 5 klasy. Są one zdecydowanie bardziej ekologiczne od dotychczasowych pieców, ponieważ wytwarzają zdecydowanie mniej zanieczyszczeń oraz cechują się łatwością w obsłudze. Urządzenia te będą korzystne nie tylko dla środowiska, ale i dla odbiorców. Producenci i dystrybutorzy gwarantują nam szeroki wybór kotłów.
Kotły 5 klasy i ich specyfika
Według aktualnych norm kotły 5 klasy cechują się idealną jakością i są zgodne ze standardami dotyczącymi produkcji zanieczyszczeń. Wydzielają wiele razy mniej szkodliwych pyłów niż stosowane do tej pory piece klasy 3. Pośród kotłów, które są polecane do stosowania w naszych domach, znajdują się automatyczne kotły 5 klasy z podajnikami paliwa, które przeznaczone są do spalania pelletu, ekogroszku oraz węgla kamiennego. Dostępne są też wkłady kominowe oraz piece zgazowujące drewno. Wszystkie te metody gwarantują zdecydowanie mniejszą emisję tlenku węgla oraz szkodliwych pyłów. Dzięki temu w dużo mniejszym stopniu przyczyniają się do produkcji smogu, który jest aktualnie ogromnie poważnym problemem wielu polskich miast.
Kotły 5 klasy łączą ze sobą ekologię i wysoką sprawnością urządzeń grzewczych. Wynika to z zastosowania zaawansowanych metod, które mają wpływ na efektywność oraz łatwość obsługi tych pieców. Wiele nowoczesnych modeli jest wyposażonych w elektronicznie systemy wydzielania powietrza i opału do paleniska. Również posiadają turbulizatory, które rujnują ruch spalin, skutecznie oddając ciepło wodzie, przez co ich wydajność może być wyższa, a wstrzymane w piecu pyły nie zanieczyszczają powietrza.
Kotły 5 klasy- ich zalety i dyrektywa ecodesign
Wytwórnie kotłów 5 klasy gwarantują, że ich użytkowanie ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również dla naszych funduszy. Kotły 5 klasy produkują mniej niż 10% zanieczyszczeń, funkcjonują w sposób nieodczuwalny, dobrze wpływają na czystość palenia, zużywają mniej opału i zwiększają skuteczność procesów grzewczych. Od 2017 roku każdy producent pieców musi wytwarzać tylko i wyłącznie kotły 5 klasy. To aktualnie najczystsze urządzenia do spalania paliw stałych. Palą na raz małą ilość opału, tworząc minimalne ilości sadzy i smoły. Możliwe jest ograniczenie produkcji szkodliwych paliw o 90% i kotły 5 klasy przyczynia się do zmniejszenia emisji smogu.
Dyrektywa ecodesign wchodzi w życie w 2020 roku i przewiduje przymusową wymianę starych kotłów na kotły 5 klasy w przeciągu 5-10 lat. Dodatkowo określa progi emisji tlenków azotu, wprowadza etykiety energetyczne dla pieców oraz wymóg informowania przez producentów o przeciętnej sprawności urządzeń.
Jak eksploatować kotły 5 klasy?
Kotły 5 klasy z reguły mają automatyczny podajnik i przeznaczone są do spalania pelletu oraz ekogroszku. Bez rusztu awaryjnego nie ma możliwości spalania innego rodzaju opału. Temperatura spalin w kotłach nie powinna przekraczać 110 stopni Celsjusza. Przy niższej mocy i niższej temperaturze piec może zepsuć się albo zardzewieć . Można tego uniknąć, wykorzystując kominy izolowane cieplnie i mające zabezpieczenie antykorozyjne w formie wkładów ceramicznych albo kwasoodpornych. Przewód spalinowy powinien być niepodatny na działanie kwaśnych skroplin. Brak izolacji to spadek temperatury. Natomiast zwiększenie efektywności i żywotności pieca jest możliwe poprzez używanie suchego paliwa. Mokre paliwo można dosuszać we własnym zakresie. Opał nie może posiadać więcej niż 20% wody. Nie można również używać paliw o dużej zawartości siarki. Kotły 5 klasy potrzebują regularnego sprzątania wewnątrz urządzenia. Istotne jest, aby nie osadzała się sadza ani pył. Trzeba również często sprawdzać, czy podciśnienie produkowane przez komin jest odpowiednie do oporu przepływu dymu.