Piece na pellet – jakie są ich zalety i wady
Piece na pellet – jakie są ich zalety i wady
Wybierając piec centralnego ogrzewania musimy pamiętać o dwóch sprawach – cena kotła, koszt jego użytkowania oraz wpływ na nasze środowisko naturalne. Jak prezentują się piece na pellet pod tymi względami?
Mocne strony pieców na pellet
Opał, który jest pochodny od węgla brunatnego oraz kamiennego, emituje podczas spalania duże ilości substancji smolnych. Wydobywa się on wraz z dymem i ma zdecydowanie negatywny wpływ na jakość powietrza. W wyniku spalania pojawia się duża ilość popiołu, który potrzebuje zagospodarowania, co może być dużym kłopotem. Bezsprzecznie bardziej nieszkodliwe dla środowiska są piece na pellet. Paliwo to jest odnawialne i powstaje ze sprasowanych trocin bez zbędnych sztucznych dodatków. W trakcie spalania emisja smolistych substancji jest niska oraz powstaje niewielka ilość popiołu, a kurz drzewny jest znacznie łatwiejszy do sprzątnięcia niż pył z węgla. Piece na pellet są łatwe w obsłudze i instalacji. Jego działanie jest zautomatyzowane, więc można raz na jakiś czas wyczyścić piec i dorzucić paliwo. Jeśli wybierzemy ogrzewanie mieszkania tym opałem to najlepiej wybrać specjalnie dostosowany kocioł do tego typu paliwa. Musimy szukać pelletu najlepszej jakości, dzięki temu piec będzie działać bezusterkowo i długo.
Słabe strony pieców na pellet
Niestety, największym minusem są wysokie ceny kotłów. Musimy pamiętać, że to inwestycja, która z czasem się zwraca, bo kotły dostosowują automatycznie spalanie opału do zmian w zapotrzebowaniu mieszkania w ciepło. Przy właściwym ustawieniu sterownika, nie tracimy paliwa na ogrzewanie, kiedy temperatura w pokojach jest odpowiednia. Należy też zwracać uwagę na jakość opału i unikać stosowania pelletu przemysłowego ponieważ może on uszkodzić nasz piec.
Podsumowując, piece na pellet są dobrym wyborem ponieważ łączą sobie ekologię z ekonomicznością działania.