Klaster – 5 – 23 do 200 kW 5 klasa i ecodesign

 

 

 

Kocioł Klaster 5 o mocy 23 kW jest konstrukcją stalową, spawaną. Wykonany jest z blachy stalowej 6mm gat. P265GH. (wewnętrzne) oraz 4mm S235 (zewnętrzne) Wszystkie boczne ścianki komory spalania chłodzone są wodą.W pierwszej kolejności spaliny przechodzą przez płytę wodną następnie przez płytę wermikulit tworzące poziomy kanał przepływowy. Górną ścianę komory paleniskowej stanowi stalowy panel konwekcyjny. Poprzez pionowy kanał przewałowy spaliny kierowane są do poziomego kanału konwekcyjnego, a następnie do układu poziomych ciągów płomieniówek, usytuowanych w górnej części kotła. Z płomieniówek spaliny przepływają do komory osadczej pyłu, skąd są odprowadzane do instalacji wyciągowej.

Podstawowymi elementami kotła są:

korpus wodny – wykonany z blach stalowych spawanych elektrycznie. Połączenia sąsiadujących ścian wzmocnione są zespórkami. Blachy wewnętrzne korpusu omywane spalinami posiadają grubość 6 mm, natomiast blachy zewnętrzne korpusu posiadają grubość 4 mm.

komora paleniskowa – w kształcie prostopadłościanu, w której zabudowany jest palnik retortowy. Górna oraz boczne ścianki komory spalania chłodzone są wodą, natomiast dolna powierzchnia popielnika zaizolowana jest płytą termoizolacyjną a następnie do kanału pionowego i poziomych ciągów konwekcyjnych usytuowanych w górnej części kotła. Dalej spaliny przepływają do komory osadczej pyłu skąd są odprowadzane do instalacji wyciągowej.

retortowy palnik węglowy – zamontowany w dolnej części komory spalania, z boku kotła. Składa się z podajnika ślimakowego – napędzanego motoreduktorem – pobierającego paliwo z zasobnika i dostarczającego je do paleniska (retorty), gdzie realizowany jest proces spalania. Nad palnikiem zawieszony jest profilowany deflektor ceramiczny. Konstrukcja zespołu palnika umożliwia szybki jego montaż jak i demontaż. Odpady paleniskowe gromadzone są w kasecie popielnikowej umieszczonej poniżej palnika.

zasobnik paliwa – zbiornik stalowy ze szczelnie zamykaną pokrywą, zamontowany jest na palniku w strefie podajnika..

sterownik mikroprocesorowy – zamontowany w górnej przedniej części obudowy kotła. Sterownik umożliwia zaprogramowanie temperatury pracy kotła a także zaprogramowanie zmiany temperatury jego pracy w dowolnym czasie oraz dostosowanie mocy kotła do bieżącego zapotrzebowania. Sterownik dodatkowo wyposażony jest w czujnik kontroli pracy i awaryjnego wyłączenia kotła (STB), po przekroczeniu temperatury wody 95°C.

wentylator nadmuchowy – przeznaczony do dostarczania odpowiedniej ilości powietrza do paleniska retortowego. Ilość dostarczanego powietrza jest zmienna, regulowana mikroprocesorowym sterownikiem, zależnie od bieżącej temperatury pracy kotła.

izolacja termiczna kotła – wykonana jest z wełny mineralnej umieszczonej w kasetach z blach stalowych malowanych proszkowo (wersja premium) natomiast w wersji standard malowaniu proszkowemu nie podlegają boczne ściany izolacji termicznej.


Rodzaje paliwa

Zalety kotła

sprawnosc Sprawność cieplna sięgająca 92 %.
serwis Gwarancja na kocioł 36 miesięcy oraz 24 miesiące na pozostałe elementy.
sterownik Stosowane sterowniki wysokiej jakości oraz szeroki wybór dla klienta.
wysoka-jakosc Wysoka jakość stosowanych materiałów.
podajnik Podajnik ślimakowy umożliwiający spalanie eko-groszku.
blacha-wymiennika Wymiennik ciepła wykonany z atestowanych blach kotłowych P265GH o grubości 6  mm.
zakres-mocy Zakres mocy od 14-200
latwa_obsluga Szybka i łatwa obsługa.
doradztwo Zapewniamy profesjonalne doradztwo z zakresu obsługi kotła praktycznie przez całą dobę.

DOSTOSOWANIE STRONY PODAJNIKA

Nowatorskie rozwiązanie wykonania paleniska kotła Klaster 5 umożliwia dostosowanie przez Klienta strony, z której będzie zamontowany podajnik z zasobnikiem. Korpus kotła posiada zaślepkę montażową podajnika ślimakowego, którą samemu można przemontować. Dodatkowo specjalnie opracowane wymiary elementów korpusu, podajnika i zasobnika gwarantują łatwość wykonania tej czynności.

 

DOSTOSOWANIE WYLOTU KOMINA

W kotłach KLASTER 5, każdy Klient ma możliwość zmiany wylotu komina z tylnej ściany na górę kotła. Zmiany dokonuje się poprzez przekręcenie odpowiedniej zaślepki i dokręcenie wylotu czopucha. Dodatkowo poprzez możliwość zastosowania kolana kominowego można uzyskać zarówno na ścianie tylnej jak i na górze kotła wylot w prawą lub lewą stronę. Takie rozwiązanie zapewnia uniwersalność naszych produktów i daje szerokie możliwości montażowe. Dodatkowo wylot czopucha posiada dodatkowe boczne czyszczenia. W prezentowanym kotle „puszka” czopucha widoczna jest na tylnej ścianie kotła Klaster 5.

WYMIARY KOTŁA WEDŁUG POWYŻSZEGO RYSUNKU

  • A: 855 mm
  • B: 1065 mm
  • C: 660 mm
  • D: 1245 mm
  • E: 1510 mm
  • F: 665 mm
  • G: 545 mm
  • H: 160 mm
  • I: 1510 mm

Wyszczególnienie Jedn.
Model kotła: KLASTER 5
Typ kotła: z podajnikiem ślimakowym
Znamionowa moc cieplna kW 23
Moc minimalna kW 7
Powierzchnia grzewcza kotła [m2]: m2 2,8
Orientacyjna wielkość powierzchni ogrzewanej w zależności od izolacji cieplnej budynku1 m2 do 290
Pojemność zasobnika paliwa l 190
Sprawność cieplna % 92
Temp. wody na zasilaniu min./max. OC 55 – 90
Ciśnienie robocze max bar 1,5
Stosowany opał ekogroszek
Wymagany ciąg spalin Pa 18
Wymagany przekrój otworu komina cm2 300
Wymagana wysokość komina m 4 – 6
Pojemność wodna kotła l 105
Wymiary czopucha mm fi 160
Średnica zasilania i powrotu cale 2
Napięcie zasilania V 230
Średni pobór mocy W 132

Maksymalna powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń została oszacowana dla jednostkowego zapotrzebowania na ciepło q=80 W/m2

 

MOŻLIWOŚCI STEROWNIKA CUMULUS

Sterowanie kotłem podajnikowym
Obsługa wentylatora
Obsługa pompy C.O.
Obsługa pompy CWU
Obsługa pompy zaworu
Sterowanie zaworem mieszającym
Obsługa wielu modułów zaworu
Sterowanie pogodowe
Obsługa przez Internet
Obsługa termostatu pokojowego zaworu
Obsługa termostatu pokojowego C.O.
Zewnętrzny czujnik temperatury
Strefy czasowe C.O.
Strefy czasowe CWU
Strefy czasowe zaworu
Kontrola poziomu paliwa (programowa i sprzętowa)
Obsługa zegara
Sygnalizacja dźwiękowa
Dodatkowe tryby działania
Możliwość rozbudowy

Certyfikaty kotłów  „KLASTER” na eko-groszek – 5 klasa i ecodesign